Blooks to świetny początek dla własnej książki! Piszesz bloga, wydaj książkę, chcesz wydać książkę, pisz bloga! Dlaczego? Blog może być doskonałym zapleczem dla Twojej książki.

Tworząc swój własny blog warto mieć na uwadze trend, który określa się jako BLOOKS – od anglojęzycznych słów blog i books. Nie da się zaprzeczyć, że blogerzy na co dzień tworzą ogromne ilości treści, które są publikowane na ich blogach. Treści, które jednocześnie żyją relatywnie krótko, a które często mają ogromny potencjał, by właściwie w dowolnym momencie stać się książką.

Stwórz bloga, by napisać książkę

Tworząc bloga od podstaw, warto pomyśleć o tym, by stał się on jednocześnie początkiem dla książki. W takim przypadku planując i tworząc treści na bloga, można jednocześnie fragmentami tworzyć zawartość swojej książki. Dzięki temu unikniemy poczucia, że projekt napisania książki jest czymś, co nas przerasta. Poza tym publikując tworzone teksty, otrzymujemy informacje zwrotne od naszych czytelników, dzięki którym możemy ocenić czy to, co tworzymy po prostu się podoba.  Nieocenioną wartością jest również zaangażowana społeczność, którą budujemy wokół bloga zanim jeszcze zostanie wydana nasza książka.  Z pewnością część osób, które z chęcią czytają naszego bloga, zechce również zakupić książkę w formie drukowanej lub jako e-booka.

Jeżeli więc dopiero myślimy o tym, by zacząć blogowanie, a docelowo również wydać własny blook, warto znaleźć swoją tematyczną niszę, która pozwoli zaistnieć zarówno blogowi, jak i również książce. Warto na początku zaplanować treść, przygotować zarys poszczególnych rozdziałów swojej książki i ich zawartości, po to, by później tworząc ją fragmentami, publikować również w formie postów na blogu.

Piszesz bloga, wydaj książkę

Pomysł na wydanie blook może się również pojawiać już w trakcie pisania bloga. Bardzo często w miarę jego rosnącej popularności, myśl o wydaniu książki podsuwają blogerowi sami czytelnicy. Warto wówczas napisać książkę powiązaną z tematyką bloga lub wybrać część postów, które będą odpowiadać poszczególnym rozdziałom i rozwinąć je, dodając nową treść tak, aby była atrakcyjna również dla dotychczasowych, stałych czytelników bloga.

Na naszym rynku można dostrzec coraz więcej projektów wydawniczych mających swój początek w blogach. Powstają książki wydane w tradycyjnym modelu wydawniczym, powiązane z tematyką prowadzonego bloga, jak np. „Chcieć mniej” Katarzyny Kędzierskiej, autorki największego w Polsce bloga o minimalizmie simplicite.pl, czy też piękne publikacje self-publishingowe, stanowiące zbiór najlepszych blogowych tekstów, jak przykładowo „Manufaktura Radości” Małgorzaty Dawid-Mróz, autorki bloga manufaktura-radosci.blogspot.com.

Przykładów jest wiele i pokazują, że blog może być zarówno doskonałym narzędziem wspierającym self-publishing jeszcze przed napisaniem książki w całości, jak i również doskonałą kartą przetargową do rozmów z wydawcami – dla osób które z różnych przyczyn chcą jednak wydać książkę w tradycyjnym modelu współpracy z wydawnictwem. Popularni, poczytni blogerzy są atrakcyjni dla wydawców, którzy lubią liczby i prawdopodobieństwo sukcesu publikacji.

Jeśli więc myślisz o tym, by blog stał się pierwszym krokiem do wydania własnej książki:

 • Zaplanuj dokładnie treść – przygotuj zarys zawartości swojej książki – poszczególnych rozdziałów i ich zawartości,
 • Opracuj plan promocji, który obejmie media społecznościowe oraz oczywiście sam blog, który powinien stać się centrum twoich działań,
 • Pisz i publikuj na blogu systematycznie według złożonego harmonogramu,
 • Zredaguj całość i stwórz ebook lub książkę drukowaną.

Wskazówki jak samodzielnie wydać książkę, znajdziesz tutaj: Ile pracy wymaga wydanie książki.

Blooks kurs online

You Might Also Like

8 komentarzy

 1. Monika

  14 sierpnia 2017 at 09:48

  Mysle podobnie jak Ty. Ja bardzo wkrecilam sie w mojego bloga, choc temat beauty mysle, ze jest za lakoniczny na ksiazke, to prowadzenie bloga i ten kontakt z czytelnikami jest dla mnie niesamowity <3

  1. Katarzyna

   14 sierpnia 2017 at 12:22

   Zgadzam się, że relacje z czytelnikami są bezcennym doświadczeniem!

 2. Love life

  14 sierpnia 2017 at 11:24

  Bardzo przydatne wskazówki 🙂 od dłuższego czasu myślę o własnej książce. Jeszcze zanim powstał mój blog 🙂

 3. TosiMama

  14 sierpnia 2017 at 11:25

  Książka o książkach dla dzieci, a może po prostu książka dla dzieci? Kto wie, może za jakiś czas;)

  1. Katarzyna

   14 sierpnia 2017 at 12:23

   Książka o książkach dla dzieci – świetna myśl!

 4. Karolina / Nasze Bąbelkowo

  14 sierpnia 2017 at 12:10

  Mój aktualny blog z pewnością niecjest materiałem na książkę 😉 Poprzedni był świetnym i myślę, że bez problemu udałoby mi się znaleźć zainteresowane wydawnictwo – ale niestety skasowałam go pod wpływem emocji i w momencie blogowego kryzysu, nie zachowując tamtych treści 🙁

  1. Katarzyna

   14 sierpnia 2017 at 12:24

   🙁 Emocje czasem bywają złym doradcą. Ale może do myśli o książce uda się jeszcze powrócić? Trzymam kciuki!

 5. Pan Książeczka

  30 czerwca 2021 at 00:01

  Książkę dla dzieci, to moje marzenie!

Leave a Reply