Jak współpracować z drukarnią?

Jak współpracować z drukarnią? Odpowiedź jest tylko jedna – świadomie. Wybór drukarni i powierzenie druku książki to jedna z najważniejszych decyzji w procesie samodzielnego wydania książki – błąd może dużo kosztować.

Druk cyfrowy czy offsetowy – który wybrać?

Rodzaj druku to często pierwszy dylemat, przed którym stają niezależni autorzy chcąc zlecić samodzielnie druk książki. Decyzję czy w grę wchodzi druk cyfrowy czy offsetowy generalnie należy uzależnić od nakładu. Przyjmuje się, że druk offsetowy „opłaca się” od 1000 egzemplarzy, choć porównując oferty można spotkać o takie, które okażą się korzystne już przy 500 egzemplarzach książek. Druk cyfrowy to z założenia druk niskonakładowy – umożliwiający druk już od 1 egzemplarza i opłacalny przy niskich nakładach 100, 200, 300 sztuk. Oba rodzaje druku różni przede wszystkim technologia i sposób przygotowania druku, a co za tym idzie – również właśnie cena i ten magiczny próg opłacalności. Druk offsetowy to też druk najwyższej jakości, ale…nie daj sobie wmówić, że druk cyfrowy to „kiepska” jakość. Są drukarnie specjalizujące się w druku cyfrowym mega jakości, która jest niemal identyczna co offsetowa.

Musisz wiedzieć, czego oczekujesz

W momencie, w którym decydujesz się na wydruk książki musisz wiedzieć czego KONKRETNIE oczekujesz. Zanim drukarnia dokona jakiejkolwiek wyceny konieczne jest doprecyzowanie:

  • Jaki nakład cię interesuje?
  • Jaki format ma mieć książka?
  • Ile stron zawiera?
  • Jaki rodzaj i gramatura papieru wchodzi w grę?
  • Jaki ma być rodzaj oprawy?
  • I jakie uszlachetnienia mają być brane pod uwagę?

Te pytania są niezbędne, by oszacować cenę druku. Wszystko o tych kwestiach znajdziesz również w moim kursie Selfpublishing krok po kroku. A dla zupełnie debiutujących w kwestiach druku rada – zawsze warto udać się do stacjonarnej księgarni albo przejrzeć własne zasoby i zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać nasza książka – dobrym pomysłem jest również wysłanie do drukarni podobnej do tej, którą chcemy uzyskać.

Zapytaj o próbniki

Większość drukarni udostępnia również próbniki papierów, jak i przykładowe realizacje. Jedne i drugie zdecydowanie warto zobaczyć! Pierwsze po to, aby wybrać ten rodzaj papieru, który nam odpowiada najbardziej, a uwierz jest ich mnóstwo! Drugie natomiast warto zweryfikować – zobaczyć jak wyglądają detale, wklejenia i ogólna jakość wykonania. Wiele drukarni udostępnia również tzw. SAMPLE BOOKS – czyli przykładowe książki, które są zupełnie nietypowe – środek to ten sam rozdział wydrukowany na różnych rodzajach papieru – sample books są fenomenalnym sposobem na to, by zobaczyć jak różny efekt, w zależności od papieru uzyskamy.

Zapytaj o wytyczne

Każda drukarnia ma również swoje wytyczne, jeśli chodzi o sposób przygotowania plików do druku. Zdecydowanie należy się nimi kierować. Generalnie pliki do wydruku książki powinny mieć rozdzielczość 300 dpi (choć np. komiksy już np. 600 dpi), spady, czyli dodatkowy margines i być przygotowane w palecie CMYK oraz przesłane w zamkniętym formacie np. PDF. Jest to dużo bardziej skomplikowane zagadnienie, ale te kilka kwestii to rzecz, której bezwzględnie będzie oczekiwać każda drukarnia.

Liczą się dowody, czyli zawsze PROOF

Pamiętaj o tym, że każda drukarnia – niezależnie od tego czy cyfrowa czy offsetowa powinna wykonać proof – próbny wydruk pozwalający sprawdzić kolorystykę i dopasować w pełni parametry druku. Zanim zostanie wydrukowany cały nakład akceptacja proof’a to konieczność, aby uniknąć niemiłych zaskoczeń i rozczarowania związanego z tym, że np. kolorystyka jest inna od tej niż oczekiwaliśmy. Warto również poprosić o zweryfikowanie i przesłanie do zweryfikowania IMPOZYCJI – otrzymamy wówczas docelowy układ książki, dzięki któremu możemy mieć pewność, że kolejność stron i sposób składu publikacji jest właściwy. I na koniec jeszcze jedna rzecz – pamiętaj również o możliwości wykonania OZALIDU – czyli kontrolnego egzemplarza książki. Naprawdę warto mieć te kwestie na uwadze, bo im dokładniej zweryfikujemy wszystko na tym etapie, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozzczarowania.

Porównaj oferty!

Zawsze, ale to zawsze porównaj oferty z kliku drukarni. Często zaskoczy cię, jak duże różnice w cenie uzyskasz w zależności od drukarni. Ale… nie kieruj się tylko kryterium cenowym…

Kontroluj jakość

Na rynku standard usług drukarskich jest naprawdę baaaaardzo różny. Sama w ciągu ostatnich kilku lat prowadzenia autorskiego wydawnictwa doświadczyłam chyba wszystkiego – począwszy od super profesjonalnego podejścia, na kompletnie niepoważnym traktowaniu klienta kończąc. Zdarzyło mi się otrzymać nakład z wadami. I to niestety nie raz. Zdarzyło mi się składać reklamację i w odpowiedzi usłyszeć: „W naszej ocenie książki się nadają. Zapewniam, że Pani klienci nic nie zauważą”. Zdarzyło się i tak, że nie otrzymałam ani wydrukowanych książek ani zwrotu zapłaconych za nie pieniędzy. I to nie od małych „niewiadomoskąd”. Trzymam więc kciuki, by w przypadku Twojej książki jedyną emocją, była radość ze świeżych, pachnących drukiem egzemplarzy!

A jeśli masz wątpliwości, jak współpracować z drukarnią, ogarnąć self-publishing, potrzebujesz wsparcia w procesie wydawniczym lub chcesz stworzyć dobrą strategię promocji swojej książki – koniecznie zajrzyj do kursu “Self-publishing od A do Z”:

jak współpracować z drukarnią kurs selfpublishing

You Might Also Like